Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI NE KADAR SÜREDE SONUÇLANIR?

Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Eşler evlilik birliğini yürütemediklerine karar verdikleri zaman boşanma kararı almaktadırlar.Eşler her ne kadar boşanma kararı almış olsalar ve boşanma konusunda hemfikir. olmuş olsalar da boşanmanın mali sonuçları hakkında anlaşamamış olabilirler.
Anlaşmalı boşanma davalarında,taraflar her konuda anlaşırlarsa bu anlaşma hususlarını bir protokole yazarak bu protokol ile birlikte boşanma davası açabilmektedirler. Anlaşmalı boşanma davalarında ofisimizdeki süreç şu şekilde ilerlemektedir.
İlk olarak müvekkilimiz, eşi ile boşanmak istediğini ve eşi ile boşanmanın tüm sonuçları hakkında anlaştıklarını ,anlaşmalı olarak boşanmak istediğini tarafımıza beyan ettikten sonra,. anlaşma hususlarını dinler ve anlaşmalarının hukuken mümkün olup olmadığı konusunda kendilerine .yol göstermekteyiz.Örnek vermek gerekir ise,” çocuğun velayeti anne de kalacak ancak baba .istediği herzaman müşterek çocuğu görebilecektir” şeklinde bir madde .yazılmamız istenir ise bu madde. geçersiz bir madde olup,anlaşma metnine yazılsa dahi hakim tarafından kabul görmeyecektir.

Mahkemenin vereceği boşanma kararlarında çocuk ile velayeti kendisinde olmayan eş arasındaki şahsi münasebetin gün ve saatinin belirli olması gerektiği için tarafların bu konudaki. “istedikleri zaman” ibareli anlaşmaları hukuken mümkün olmayacaktır.Ancak eşler kendi aralarında tabi ki çocukları birbirlerine istedikleri zaman göstermekte özgürdürler.
Eğer tarafların anlaşmaları hukuka ve ahlaka da uygunsa ,bir sakınca yoksa bu hususlar ile ilgili olarak bir boşanma protokolü hazırlamaktayız.Hazırladığımız anlaşmalı boşanma protokolünü her iki eşinde imzalaması gerekmektedir.Bu sebeple eşler. isterlerse ofisimize birlikte gelerek bu protokolü imzalayabilirler,isterlerse de ayrı ayrı zamanlarda gelerek bu .protokolü imzalayabilmektedirler.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Her iki eş de protokolü imzaladıktan sonra,anlaşmalı boşanma dilekçesi tarafımızdan hazırlanmakta ve anlaşmalı boşanma davası açılmaktadır.
Anlaşmalı boşanma davasını açtıktan sonra,çok kısa bir süre içinde duruşma günü alabilmekteyiz.Mahkemeden almış olduğumuz bu duruşma gününü öncelikle taraflarla paylaşmakta,onlar içinde uygunsa duruşma gününü mahkemeden almaktayız.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Duruşmada,anlaşmalı boşanma prokolündeki maddeler ışığında boşanma talep edilmekte ve mahkemece her iki tarafta kabul ediyor ise boşanma kararı verilmektedir.Tabi ki,boşanmanın kesin olması için gerekçeli kararın yazılması ve tarafların istinaf haklarındaki sürelerinin geçmesi ya da istinaf haklarından feragat etmesi gerekmektedir.Bu sürecin de tamamlanması ile .birlikte kesinleşmiş .boşanma kararı nüfus müdürlüğüne gönderilmekte ve boşanmanız kesinleşmiş olmaktadır.
Tabi ki,boşanma süreci psikolojik olarak gel git duygularn çokça yaşandığı bir süreç olduğundan dolayı taraflardan biri veya. her ikisi de bu boşanma kararından,karar kesinleşene .kadar istedikleri zaman vazgeçme hakkına sahiptirler.

Eğer eşlerden sadece biri .boşanmaktan vazgeçmiş ise,ancak diğer eş boşanma konusunda ısrarcı davranıyor ise,bu durumda boşanmak isteyen. eş anlaşmalı olarak boşanamayacağı için davacı .pozisyonunda ise davasını çekişmeli boşanma davasına döünüştürebilecektir.

Yorumlar

 1. Avatar
  Serap
  27 Aralık 2019

  10 Eylül de anlaşmalı boşanma davamız görüldü fakat hala kararı çıkmış diyor acaba tekrar başvurmam gereken bi mercii mi var

  1. Avukat Derya Tereci Y.
   Avukat Derya Tereci Y.
   8 Ocak 2020

   Serap Hanım,
   Gerekçeli kararını tebliğ almak için,boşanma kararı veren mahkemeye başvurabilirsiniz.Saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Call Now ButtonDetaylı Bilgi İçin Arayın
× Whatsapp Bilgi

Anahtar kelimenizi girin