Anlaşmalı Boşanma Davası

Anlaşmalı Boşanma Davası

Anlaşmalı Boşanma Davası

Evliliğin doğal olduğu gibi boşanmalar da oldukça doğaldır. Boşanma istekleri ve davaları her geçen gün artış göstermekte.

Boşanma sebeplerinin nedenleri genelde, şiddetli geçimsizlik, ihanet, dışarıdan müdahale, anlaşmazlık, fiziksel şiddet vs. gibi örnekler verilebilir.

Bu yaşanan olaylar sonucunda eğer çiftler anlaşamadıklarını ve ayrılıcık sonucunda mutlu olabileceklerini düşündüklerinde anlaşmalı boşanma davaları devreye girmiş oluyor.

Kısaca anlaşmalı boşanmayı açıklayacak olursak; Her iki tarafında bütün konuları konuşarak ve karşılıklı olarak kabul etmeleri halinde ortaya çıkan boşanma davasıdır.

Anlaşmalı boşanma davasının gerçekleşmesi için bazı hususlar vardır. Bunlar biri de en az 1 yıllık evlilik hayatının olmasıdır. Medeni Kanun tarafından 1 yıldan az evli olan çiftlerin boşanma istekleri gerçekleştirilemiyor.

Anlaşmalı Boşanma Davası

Anlaşmalı boşanmanın ikinci hususu ise; Çiftin beraber boşanma davasına başvurmasıdır. Çiftlerin anlaşmalı boşanma avukatı bulmalarına kendi çıkarlarına yönelik olacaktır. Anlaşmalı boşanma avukatı tutmanınızın önemi, her ne kadar anlaşmalı boşanma davası olsa da çıkacak bir aksilikte avukatınızın haklarınzı hukuki alanla aramanıza yardımcı olacaktır.

Anlaşmalı Boşanma Davası

Bir diğer husus ise hâkimin iki tarafı da dinlemesidir. Çiftin duruşmada olması ve boşanma yönündeki kararlarını hakimin karşısında da söylemeleri ya da vekalet verdikleri avukatların bu kararı hukuki bir biçimde dile getirmesidir.

Son husus ise ; Hakimin boşanmanın mali sonuçlarına, çocuk var ise velayet durumu için çiftin ortak kararlarını onaylaması gerekmektedir.

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma davası taraflardan birinin ikametgâhında, son 6 ay içerisinde beraber ikametgah ettikleri yerle aile mahkemelerinde açılabilir. Eğer yabancı kökenli biri ile evliyseniz ve bulunduğu ülke bu davayı onaylamışsa Türkiye’de tenfiz davası açmak gereklidir. Eğer başka bir ülkede boşanma gerçekleştiyse, Türkiye’de bu boşanmanın hukuki sonuçlarını gerçekleştirebilmeniz için tenfiz davasıyla tescil etmeniz gerekir.

Anlaşmalı Boşanma Davası

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Call Now ButtonDetaylı Bilgi İçin Arayın
× Whatsapp Bilgi

Anahtar kelimenizi girin