Boşanma Davası Hakkında Bilmek İstediklerinizi Cevaplıyoruz

Boşanma Davası Hakkında Bilmek İstediklerinizi Cevaplıyoruz

BOŞANMA DAVALARI HAKKINDA BİLMEK İSTEDİKLERİNİZİ CEVAPLIYORUZ

Boşanma Davası Hakkında Bilmek istediklerinizi Cevaplıyoruz

Boşanmak isteyen eşlerin sık sık tarafımıza sorduğu soruların başında boşanma davası açtığımda ne kadar nafaka alabilirim? Dava açıldıktan sonra ne zaman nafaka bağlanır? Boşanma davalarında haklarım nelerdir? Bu konuları ve başkaca soruları cevaplayarak sizleri biraz da olsa .bu yazımızla aydınlatmaya çalışacağız.
İlk olarak eşlerin birlikte aynı çatı altında oturdukları,evlilik birliği içinde oturdukları ev müşterek konuttur.

Boşanma dava sürecinde kadın taraf genelde,gidecek yeri olmadığı için veya o anda yeni bir düzen kurmak için maddi ve manevi gücü olmadığı için evinden çıkmak istemeyebilmektedir. Bu sebeple mahkemeden bir talepte bulunarak dava süresince söz konusu evin. kendisine tahsis edilmesine karar verilmesini talep edebilir.Bunun için müşterek evin taraflardan birine ait olması gerekmemektedir.Kiralık olan müşterek konutunda kadına tahsis edilmesi mahkemeden talep edilebilmektedir.
Eğer ev diğer eş adına kayıtlı ve diğer eşin bu evi üzerinden çıkarmak gibi mal kaçırma tehdidi söz konusu ise,bu durumda diğer eşin tapu müdürlüğüne giderek,söz konusu .tapu kaydına müşterek konuttur şerhi işletmesini tavsiye etmekteyiz.Müşterek konut şerhi işlenen konutlar,diğer eşin rızası olmadan satılamamaktadır.Bu sebeple bir nebzede olsa mağduriyetinizi önleyebilmek. için hızlı ve doğru adımlarla kendinizi güvence altına alabilirsiniz.

Eşinizden boşanmak istiyorsanız ancak mali konularda veya başka konularda anlaşamıyorsanız açacağınız dava anlaşmalı boşanma davası değil,çekişmeli boşanma davası olmalıdır.Çekişmeli boşanma davaları mahkemenin yoğunluğuna,toplanacak delillere,karşı tarafın davaya cevap verip vermeyeceğine ve delil bildirip bildirmeyeceğine göre değişmektedir.Ancak İstanbul gibi büyükşehirde çekişmeli . .boşanma davaları ortalama 1 yıl kadar sürmektedir.Tabi yerel mahkeme kararını beğenmeyen ,aleyhe karar çıkan taraf kararı üst mahkeme yoluna gönderebilecek,diğer bir deyimle .kararı istinaf edebilecektir.Bu durumda da dava süreci biraz daha uzayabilecektir.

BOŞANMA DAVALARI HAKKINDA BİLMEK İSTEDİKLERİNİZİ CEVAPLIYORUZ

Boşanma davası açmak tabi ki çoğu insan için psikolojik olarak da zor bir süreçtir.Eşler düzenlerinin bozulmasını istememekte, .kararlarının doğru olup olmadığına tam karar verememekte,toplum baskısı yaşamakta ve ikilemde kalabilmektedirler.Ancak iletişimin olmadığı,anlaşamadığınız,değer görmediğiniz,.fikir uyuşmazlığı çektiğiniz,aldatıldığınız,şiddet gördüğünüz,saygı duymadığınız bir evlilik emin olun ki sizi daha çok yıpratabilecektir.

Bu sebeple boşanma sürecini,en hızlı şekilde ve hukuka uygun olarak takip edebilecek bir boşanma avukatı ile takip etmeniz bu süreçte daha az yorulmanıza ve en azından rahatlamanıza sebep olacaktır.Karşı taraf ile muhatap olmamanız , .o kafa dağınıklığı ve psikoloji ile ve en önemlisi .hukuki bilginiz olmadan açacağınız boşanma davası sizi hatalara .sürükleyebilecektir.Bu sebeple,boşanma davanızı alanında uzman bir boşanma avukatına vermenizi tavsiye ederiz.Bizler bu süreçte sizlere hem hukuki olarak destek. olacağız ve bu davada mağdur olmamanız için hukuki prosedürleri en doğru şekilde . yerine getireceğiz hem de psikolojik. olarak sizi güvende hissettirerek sizi biraz da olsa rahatlatmaya çalışacağız.

Boşanma davanızı açmadan önce bizleri arayarak destek alabilir,danışmanlık alabilirsiniz veya bu yazımızın alt kısmında bulunan yorumlar kısmında bize sorunuzu iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Call Now ButtonDetaylı Bilgi İçin Arayın
× Whatsapp Bilgi

Anahtar kelimenizi girin