İş Davaları

İş Davaları

İŞ DAVALARI

İş, işçi, işveren gibi konuları ele alan, işçi ve işveren arasındaki ilişkiyi inceleyen ve bu konularda ortaya çıkabilecek hukuki uyuşmazlıkları düzenleyen hukuk dalına İş Hukuku denmektedir.

İnsanlar hayatlarını idame ettirebilmek,geçimlerini sağlayabilmek için geçmişten buyana çalışmış ve para kazanmaya çalışmışlardır.

İŞ DAVALARI

Özellikle Sanayilerin kurulması ile birlikte,sanayilerde ve fabrikalarda yüzlerce işçi zor şartlarda çalıştırılmıştır.Halen daha da işçiler zor şartlarda çalıştırılabilmektedir.

Bu konudaki hukuki uyuşmazlıkları düzenlemek adına iş hukuku oluşmuştur.

İş davalarında mağdur olan taraf davayı açar.

Davacı taraf olduğunuzda avukatınıza verdiğiniz gerekli bilgilerle dava ispatlanabilir. Davayı açmadan önce iş hukuku konusunda uzman bir avukatla çalışmanız sizin açınızdan olumlu bir etken yaratır.

İş davaları işçi ve işveren kişilerin arasında gerçekleşir. Eğer sorun iki işçinin arasında haksız bir mağduriyetse  bundan işveren de sorumlu tutulur.

İŞ DAVALARI

Bu sebeple işveren kişilerin en çok başvurdukları yöntemlerden birisi de karşı tarafa iyi davranma gibi yanıltıcı davranışlardır. İş davalarının çoğunluğu bu nedenle fes edilmektedir. Yani haklarınızın düştüğünü gösterir.

İşçinin haklarını savunması ve uygun şekilde araması bu nedenle oldukça önemlidir.

İŞ DAVALARI

İş hukuku, işçi ile iş veren arasındaki uyuşmazlıkları ilgilendiren bir hukuk dalıdır.İş Hukuku avukatı da,bu konularda uzmanlaşmış, bu davalarla tecrübe kazanmış ve bilgi sahibi olmuş avukattır.

Tecrübeli olduğumuz alanlardan biriside iş hukuku alanı olup, İş Hukuku Avukatı olarak, yazılarımızda işçilerin ve işverenlerin iş hayatlarında

yaşadıkları problemleri ve bu problemlere ilişkin çözüm noktalarını, haklarını anlatmaya çalıştık. Bu konuda bir desteğe ihtiyacınız var ise tarafımızla ayrıca iletişime geçebilirsiniz.

İŞ DAVALARI

İşçinin, iş akdi haksız nedenle fesih edilmiş ise, işçi iş akdinin feshi nedeni ile alabileceği tazminatları mahkeme aracılığı ile işvereninden alabilecektir.

Tabi yeni çıkan yasaya göre, iş hukukunda arabuluculuk zorunlu hale gelmiştir.

Bu sebeple,işçi işçilik alacakları ile ilgili alacakları için dava açmadan önce arabulucuya başvurmak zorundadır.

Arabulucuda da anlaşılamadığı taktirde, işçi o zaman iş mahkemesinde dava açmaya hak kazanabilmektedir.

İşçi, arabulucu toplantılarına kendisi katılabileceği gibi, avukatı ile de katılabilmekte, ya da avukatı kendisini temsilen tek katılabilmektedir.

Arabuluculuk aşamasında da, alacaklarınızın doğru hesaplanması ve mağdur olmamanız açısından bir iş avukatına danışmanızda ve hukuki bilgi almanızda fayda bulunmaktadır.

İŞ DAVALARI

İşçininalacakları,hak ediş durumuna göre kıdem tazminatı,ihbartazminatı,fazla mesai alacağı,yıllık izin ücreti alacağı,resmi tatil alacağı,maaş ücreti alacağı,primalacağı,agialacağı,eşitsizlik tazminatı gibi alacaklardır.

İşçi,bu alacakları olduğunu düşünüyor ise,öncelikle arabulucuya başvuru yapacaktır ve arabulucu işçi ile işvereni toplantı yapmak üzere davet edecektir.

Arabuluculuk toplantısına taraflar kendileri katılabilecekleri gibi,tarafların avukatları da katılabilmektedir.

Arabuluculuk toplantılarında tarafların belli bir rakam üzerinde anlaşamamaları durumunda işçi, iş mahkemelerinde dava açabilecektir.

İŞ DAVALARI

Tabi iş verenin de iş kanununda belirtilen hakları mevcuttur.

İşçiyi tazminat ödemeden haklı nedenle işten çıkartmak istiyor ise,önce haklı sebeplerin varlığı gerekmektedir daha sonrada ileride olabilecek bir uyuşmazlıkta haklı olduğunu ispat edebilmesi için bazı prosedürleri, tutanakları, savunmaları işçiden alması gerekmektedir.

Bu sebeple iş veren, işçinin iş akdini sonlandırmak istiyor ise, daha sonrasında açılabilecek davada elinde belge bulundurabilmek ve davayı lehine çevirebilmek için için gerekli prosedürleri yerine getirmelidir.

Bu konuda ayrıntılı yazılarımıza sitemizden ulaşabilir ya da tarafımızla iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Call Now ButtonDetaylı Bilgi İçin Arayın
× Whatsapp Bilgi

Anahtar kelimenizi girin