Kira Alacağı Davaları, Tahliye Davaları

Kira Alacağı Davaları, Tahliye Davaları

KİRA ALACAĞI DAVALARI

TAHLİYE DAVALARI

KİRA BEDELİ

Kiracı kira sözleşmesi süresinde kiralayan kişiye kalma bedeli olarak  bir bedel ödemelidir. Buna kira bedeli denir.

Tarafların anlaşması halinde kira bedeli altın veya döviz olarak da verilebilir.Kira bedelinin ödenmemesi ve bazı kanunda sayılan hallerin varlığı durumunda kiracının tahliye talep edilebilir.

TAHLİYE DAVASI

Kiracı kira verdiği yerde bulunduğu müddetçe kira bedelini verme zorundadır.

Kira alacağını talep etme hakkı kiralayan kişiye aittir.Kiraya veren mal sahibi, kira alacağını alamıyor ise,kira alacağı için kiracı aleyhine icra takibi başlatabilir ve kiracının kiralanandan tahliyesini talep edebilir.

En sık karşılaştığımız problemler, kiracının kiraya vereni bugün-yarın ödeme yapacağım diye oyalaması ve kiraya verenin de bu duruma inanarak kiracı aleyhine hukuki işlem başlatmamasıdır.

Kiracının tahliyesi, bir dava ile talep edilebileceği için işlemlere biran önce başlamak,kiraya verenin her ay için daha fazla mağdur olmamasını sağlayacaktır.

Bu sebeple kira bedelinin ödenmemesi halinde çok gecikmeden kira alacağını icraya koyabilir ve kiracının kiralanandan tahliyesini isteyebilirsiniz.

KİRALAYANIN DAVA HAKKI

Yukarda da belirttiğimiz gibi kiracı kirasını ödemiyor ise veya eksik ödüyor ise, kirasını ödüyor ancak zorunlu aidatları ödemiyor ise bu durumda kiraya veren,

kiracı aleyhine icra takibi başlatabilecek ve alacaklarını talep edebilecektir.

Kiraya veren kira alacakları için kiracı aleyhine direk icra takibi başlatabilmektedir.Ancak aidat ödemeleri için icra takibi başlatmak istiyor ise, öncelikle aidat bedellerini ilgili yönetime kendi ödeyecek,

alacaklı konuma geçecek ve ödediği bedeli kiracıdan rücu edebilecektir.

Paylı ve Elbirliği Mülkiyetinde Dava Hakkı

Kiralanan paylı mülkiyet kanunlara uygun ise kural olarak pay ve paydaş çoğunluğunun birlikte verdiği kararla açılması gerekir.

Az önce de belirttiğimiz gibi payları belli olan kiracıların payları hakkınca dava açabilirler

KİRA SÖZLEŞMESİNİN FESHİ

Kiracı sözleşme gereğince ödemesi gereken giderleri ödemek zorundadır.Aksi taktirde kiraya veren, kira sözleşmesini fesih ederek kiracıyı kiralanandan tahliye edebilmektedir.

Birden fazla kiracı varsa her kiracı için kendi payına düşen kısımdan dolayı alacak davası veya icra takibi başlatabilmektedir.

Eğer kiralayan kişilerin payları belli değilse kira bedeli herkese eşit şekilde paylaştırılır.

KİRACININ TAHLİYESİ NASIL OLUR?

Eğer mahkemede kiracının tahliyesi için bir dava açmış iseniz ve bu davayı kazanmış iseniz, artık kiracıyı kiralanandan tahliye edebileceksiniz demektir.Mahkeme kararına rağmen kiracı kiralananı tahliye etmiyor ise, mahkeme kararını icraya konu edebilir ve icra memurları vasıtası ile kiracının tahliyesini gerçekleştirebilirsiniz.

KİRACI NASIL TAHLİYE EDİLİR?

Aşağıdaki sebeplerin varlığı halinde, mal sahibi kiracısını tahliye edebilecektir.

-Konut İhtiyacı Sebebiyle:

Mal sahibi, kiracıyı bu sebeple kiralanandan tahliye etmek istiyor ise,

Kendisinin ,eşinin, altsoyunun, üst soyunun veya bakmakla yükümlü olduğu kişilerin konut ihtiyacı olması gerekmektedir.

-İş Yeri İhtiyacı Sebebiyle:

Kiraya veren, kiracıyı bu sebeple kiralanandan tahliye etmek istiyor ise,

Kendisinin, eşinin, altsoyunun, üst soyunun veya bakmakla yükümlü olduğu kişilerin işyeri ihtiyacı olması gerekmektedir.

-Yeniden İnşa veya İmar Sebebiyle:

Kiraya verilen taşınmazın esaslı inşası veya imarı nedeni ile gerçekleştirilecek olan esaslı onarım, geliştirme veya değiştirme nedeni ile kiraya veren mal sahibi, kiracının tahliyesini talep edebilecektir.

Bu sebeple kiracıyı tahliye etmek için, inşa veya onarım sebebi ile taşınmazın kullanılmasının mümkün olmaması gerekmektedir.

-Yeni Malikin Gereksinimi Nedeniyle:

Kira sözleşmesi devam ederken, taşınmaz el değiştirebilir ve taşınmazın sahibi değişebilmektedir.

Bu durumda yeni malik, isterse kiracı ile devam edebilir ya da kendisinin, eşinin, altsoyunun, üst soyunun veya bakmakla yükümlü olduğu kişilerin işyeri veya konut  ihtiyacı olması sebebi ile kiracının tahliyesini isteyebilmektedir.

-Yazılı Taahhüt’ünüz Varsa:

Kiracıdan geçerli bir kira tahliye taahhütnamesi almışsanız ve söz konusu tahliye taahhüdüne rağmen, kiracı kiralananı boşaltmıyor ise, icra yoluyla veya dava yoluyla kiracının kiralanandan tahliyesini talep edebilirsiniz.

-İki Haklı İhtar Nedeni ile:

Bir kira yılı içerisinde, iki defa kiracı kiranızı ödememiş ise veya geç ödemiş ise, bu konuda kiracıya iki haklı ihtar göndermiş iseniz, kira süresinin bitiminden itibaren 1 ay içerisinde dava açarak kiracının kiralanandan tahliyesini talep edebilirsiniz.

-Kira Sözleşmesine Aykırılık Nedeni İle:

Bu durumda da açacağınız bir tahliye davası ile kiracının kiralanandan tahliyesini talep edebilirsiniz.

Kira Bedellerinin Ödenmemesi Nedeni İle:

Kira günü gelmesine rağmen,kiracınız kirayı ödemiyor ise,öncelikle kiracınız aleyhine kiralanan taşınmazların ilamsız yolu ile  icra takibi başlatabilir ve ödeme emrinin tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde halen kiranız ödenmiyor ise bu durumda tahliye davası açabilirsiniz.

-10 Yıllık Kiracının Tahliyesi:

10 yıllık kiracınızı, hiçbir sebep göstermeksizin,her uzayan kira süresinin bitiminden 3 ay öncesinde fesih bildiriminde bulunmak şartıyla, tahliye davası açarak tahliyesini talep edebilirsiniz.

Kiracı ve kiraya veren arasındaki problemler en sık karşılaştığımız problemler olup, genelde kiraya veren mal sahipleri ya kira bedelinin düzensiz ödenmesi, ya kira bedelinin emsallerinin altında olması ya da başkaca birçok sebeplerden dolayı kiracıyı tahliye etmek istemektedir.

Kiracının tahliye sebeplerini yukarıda sıralamış olsakta, bu şartların varlığına rağmen bazı sürelere uymanız ve o sürelere uyarak karşı tarafa ihtarlar göndermeniz gerekmektedir.Aksi taktirde açacağınız dava red edilebilecektir.

Kira alacaklarınız ve tahliye ile ilgili sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Yorumlar

 1. Avatar
  sibel kasap
  18 Ocak 2019

  Merhabalar,

  Kiracım evden kaçarak kirasını ödememiş olup anahtarı bana kargo yoluyla iletmiştir. Ancak, kaçtığından dolayı kira sözleşmesini fesh edememiş bulunmaktayım ve evimi 1 aydan fazla süredir tekrar kiraya veremiyorum. 18.12.2018 de ihar çektim ancak, kaçtıkları için ihtarı alamadılar. Yaşatmış oldukları mağduriyeti icra yoluyla almam mümkün mü? bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim?

 2. Avatar
  27 Ocak 2020

  Selamunaleykum kiracim 10/10/2019 dan bir miktar kalmakla beraber 10/01/2020 tarihine kadar kirasini odememistir surekli beni aradigimda 5 dakikaya hallediyorum deyip atlatiyor çoğu zaman tlf larimada bakmamistir son 20 gundurde bu gun tasiniyorum deyip borclarini dile getirmeyip beni hala oyalıyor ve kira kontratini da benimle hic yuzyuze gelmedigi icin yapamadik elektirik ve su faturasida üstü üstüne geldigi icin onlarin odemesini yapip kapattirdim acaba icra takibi ile tahliye dava sı acmalimiyim

  1. Avukat Derya Tereci Y.
   Avukat Derya Tereci Y.
   10 Mart 2020

   Hasan bey merhaba,

   İcra takibi başlatarak kira alacaklarınızı talep edebilirsiniz.Sonrasında da kira bedellerini ödemediği için tahliye davası açabilirsiniz.Kötü niyetle itiraz da bulunursa,Yazılı kira sözleşmeniz olmadığı için sözlü kira sözleşmenizin varlığından bahsedebilir bugüne kadar yaptığı kira bedellerini delil olarak göstererek kiracınız olduğunu söyleyebilirsiniz.
   Bilg.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonDetaylı Bilgi İçin Arayın
× Whatsapp Bilgi

Anahtar kelimenizi girin