Reddi Miras

Reddi Miras

REDDİ MİRAS

Miras hukuku kişi öldükten sonra gerçekleşen ekonomik sonuçlarla ilgilenen hukuk dalıdır. Fakat bu durum mirasçılara her zaman ekonomik olarak menfaat sağlamayabilir.  Bu nedenle hukuk alanı mirasçılara bu dava (mirası reddetme) hakkını vermiştir. Mirası reddetmek isteyen kişiler reddi miras davası açmalıdırlar.

Reddi Miras Sebepleri Nelerdir?

Mirasın reddi mirasan bırakan kişinin mirasçı arasındaki sorunlardan kaynaklanabilir. Ama çoğunlukla mirasçılar terekenin borca batmasından dolayı mirası reddederler.

Mirası Reddetmek İçin Hangi Sürede Dava Açılmalıdır?

Mirası reddetmek isteyen bireylerin 3 ay içersinde mahkemeye başvurmaları gerekmektedir. Fakat hakim,önemli sebepler varsa bu sürenin uzatılmasına yada ek süre tanınmasına karar verebilir

Miras Nasıl Reddedilir? Reddi Miras Davası Nasıl Açılır?

Mirasın reddi yazılı yada sözlü şekilde yapılmaktadır. Mirası reddetmek isteyen mirasçılar, sulh hukuk mahkemelerinde reddi miras davası açmalıdırlar.

Mirası Kimler Reddedebilir?

Mirası, miras bırakanın yasal mirasçıları yada atanmış mirasçıları reddedebilir.

herhangi bir kayıt veya şart içeremez.Kayıtsız ve şartsız olarak reddedilmelidir.Bir şarta bağlanan reddi miras talepleri geçerli olmayacaktır.

Reddi Miras Davasını Kimler Açabilir?

Bireyin öncelikle reddi miras davası açabilmesi için mirasçı sıfatına sahip olması gerekmektedir. Hukuk sisteminde yasal mirasçı ve atanmış mirasçı olmak üzere 2 mirasçı bulunmaktadır.

Tereke Nedir?

Miras bırakanın mal varlığı, alacak ve borçlarının hepsine tereke denir. Mirası reddetmeyen kişi doğal olarak miras bırakanın da borçlarından sorumlu olacaktır.

Miras bırakanın Borçlarından Sorumluluk?

Mirasçılar, miras bırakanın mirasını reddetmemişlerse, miras bırakanın malvarlığından hak kazanabilecekleri gibi, miras bırakanın borçlarından da sorumlu olacaklardır.Bu durumda mirasçılar, miras bırakanın borçlarından kendi malvarlıklarıyla sorunlu olacaklardır.

Reddi Miras Sebepleri Nelerdir?

Mirasın reddi miras bırakan kişi ile mirasçı arasındaki sorunlardan kaynaklanabilir. Ancak çoğunlukla mirasçılar terekenin borca batık olmasından  dolayı mirası reddederler.

Mirası Reddetmek İçin Hangi Sürede Dava Açılmalıdır?

Mirası reddetmek isteyen mirasçılar,3 ay içerisinde kayıtsız ve şartsız olarak Mirası reddedebilirler.Bunun için Yetkili Sulh Hukuk Mahkemelerine başvurmaları gerekmektedir.

Reddi Miras Hakkının Düşmesine Sebep Olacak Durumlar Nelerdir?

Mirası kabul eden kişinin daha sonradan mirası reddetmesi söz konusu değildir. Bunun amacı ise mirasçının terekeden faydalanıp daha sonrasında reddedip alacaklıları zor durumda bırakmasını engellemektir.

Reddi Miras Davasının Masrafları?

Reddi Miras Davası Sulh Hukuk Mahkemelerinde açılan davalardandır.Dava açarken ödenen harç,maktu harç olup, mahkeme kararı ile hükmedilen vekalet ücretleri de nispi değil maktu olacaktır.

Mirasın Reddi Davası Kime Karşı Açılır?

Mirasın reddi davası hasımsız dava türüdür.Bu sebeple davalısı bulunmamaktadır.Mirası kayıtsız ve şartsız olarak reddeden mirasçılar yetkili Sulh Hukuk Mahkemelerinde dava açacaklardır.Burada Sulh Hukuk Mahkemesi hakimi,mirasın süresinde reddedilip edilmediğini araştıracak, aynı şekilde davayı açan kişilerin gerçek mirasçılar olup olmadığını araştıracaktır.Ve buna göre bir karar verecektir.

Atanmış Mirasçılar Mirası Reddederse Miras kime geçer?

Eğer atanmış mirasçıların tamamı mirası reddederse, miras mirası reddetmeyen yasal mirasçılar arasında paylaştırılır.

Miras Nasıl Reddedilir?

Yasal mirasçılar ya da atanmış mirasçılar mirası iki türlü red edebilmektedir.

Mirasın Gerçek Reddi

Mirasın Hükmen Reddi.

Miras davaları ile ilgili olarak daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

En Yakın Yasal Mirasçıların Tamamının Mirası Reddi Halinde Miras Nasıl Paylaştırılacaktır?

Miras en yakın mirasçılar tarafından reddedilirse tasfiye edilir. Olan borçlar terekeden ödenir. Bu ödemeden sonra kalan miras reddedilmemiş gibi hak sahiplerine verilir.  Murisin çocuk ve torunları mirası reddettiyse onların payları sağ kalan eşe verilecektir. Mirasın reddi davasının iptali için açılması gereken davanın ret tarihinden itibaren 6 aydır.

 

Yorumlar

 1. Avatar
  Belgin onat
  23 Şubat 2019

  Babam vefat etti, 2 kardeşiz, reddi miras yapacağız, bınun ücreti nedir?
  Ablam evli, ben sigortalıyım ve üzerime şirket var, babamın emekli sandığı maaşını alabilir miyim?

  1. Avukat Derya Tereci Y.
   Avukat Derya Tereci Y.
   23 Ağustos 2019

   Merhaba,Babanızın mirasını reddetmek isteiyorsanız süresi içerisinde mahkemeye başvuru yapmanız gerekmektedir.Reddi Miras yaptıktan sonra babanızın borçların kurtulacağınız gibi,alacaklarından da mahrum olacaksınız.Yani borca batık terekeden sorumlu olmayacağınız gibi,babanızın mirasçısı olma hakkından da mahrum olmaktasınız.Ücretlendirme konusunda bilgilendirmeyi ve daha detaylı bilgi alabilmek için ofisimize gelebilirsiniz.
   Saygılarımla…

 2. Avatar
  2 Aralık 2019

  öncelikle merhaba babam ve annem babam sağ iken ayrılmışlar ve babam 2012 senesinde vefat etmiş annem velayeti kendi üzerine aldığından dolayı annemle yaşıyorum ve 2012 de ölen babamdan haberim yoktu bugun ögrenmiş oldum bu tarihten itibaren reddi miras yapma ihtimalim varmıdır.

  1. Avatar
   @dmin
   24 Aralık 2019

   Ekrem Bey Merhaba…Mirasın Hükmen Reddi için dava açabilirsiniz.Eğer bugüne kadar babanızın mirasını kabul edecek bir davranışta bulunmadıysanız(zimnen kabul),mirasın hükmen reddi davasını her zaman açabilirsiniz.Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Call Now ButtonDetaylı Bilgi İçin Arayın
× Whatsapp Bilgi

Anahtar kelimenizi girin