Vasiyetnamenin Açılması

Vasiyetnamenin Açılması

Vasiyetnamenin Açılması

Vasiyetname, Miras bırakanın, mal varlığının ölümünden sonra nasıl paylaşılmasını istediği konusundaki arzularının belirtilmesidir.

3 Türlü vasiyetname vardır.

-Resmi Vasiyetname

-Sözlü vasiyetname

-El yazısı ile Düzenlenmiş Vasiyetname.

Vasiyetname düzenleyen kişinin, ayırt etme gücüne sahip 15 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.Aynı zamanda vasiyetname düzenleyen kişinin, vasiyetname bırakırken herhangi bir baskı, korku, tehdit altında olmamalı, özgür iradesi ile vasiyetname düzenlemiş olmalıdır.Aksi taktirde ilgililer vasiyetnamenin iptali için dava açabilirler.

VASİYETNAME NASIL AÇILIR?

Vasiyetname, Vasiyetnamenin sulh hakimine teslim edilmesinden  1 ay sonra açılır, ilgililere tebliğ edilir ve  ilgililere okunur. Hakim tarafından vasiyetnamenin geçerliliği kontrol edilmez.

Tüm mirasçılar(yasal mirasçılar ve vasiyetname ile atanmış mirasçılar) vasiyetnamenin açılış sırasında çağırılmalıdır.Eğer vasiyetnamenin geçerli olduğunu düşünmüyorlar ise(baskı altında, tehdit altında verildiğini düşünüyorlar ise veya vasiyetname bırakanın, vasiyetnamenin düzenlendiği tarihte akli sağlının yerinde olmadığını düşünüyorlar ise ya da kendi saklı paylarının ihlal edilerek vasiyetname düzenlendiğini düşünüyorlar ise )itiraz haklarını kullanabilirler ve vasiyetnamenin iptali için ilgili mahkemelerde dava açabilirler.

KARARIN İLGİLİLERE TEBLİĞİ GEREKİR.

Vasiyetnamenin Açılması

Vasiyetname İptal Edilebilir mi?

Yukarıda saydığımız hallerin varlığından şüphe eden mirasçılar, vasiyetnamenin iptali için Asliye Hukuk Mahkemelerinde dava açabilirler.

Vasiyetnamenin Açılması

Vasiyetname Nasıl Geçersiz Olur?

Aşağıdaki durumlarda vasiyetname geçersizdir.

-İrade yokluğu halinde.Yani başkasının başkası adına vasiyetname düzenlemesi.Yani bu durumda vasiyetname miras bırakanın iradesini taşımadığı için geçersiz olacaktır.

-Vasiyetnamede, miras bırakanın ne dediğinin, mirasının nasıl paylaşılması istediğinin anlaşılamaması durumunda vasiyetname geçersiz olacaktır.

 

-Vasiyetnamenin içeriğinin yerine getirilmesinin imkansız olması halinde vasiyetname geçersiz olacaktır.

-Kanunda sayılan şekil şartlarına uyulmadığı taktirde vasiyetname geçersiz olacaktır.

-Ahlaka ve kanuna aykırı vasiyetname geçersiz olacaktır.

-Aynı konuda daha sonra yapılan yeni bir vasiyetname ile önceki vasiyetname geçersiz olacaktır.

Vasiyetnamenin geçerli olmasını istiyor iseniz ve ileride mirasçılar açısından iptalinin zor olmasını istiyor iseniz, vasiyetnameyi resmi şekilde yani noter huzurunda yapmanızı ve notere onaylatmanızı tavsiye ederiz.

Vasiyetname düzenlerken, geçerlilik şartlarına uyar ve hukuka uygun bir şekilde vasiyetname düzenler iseniz, vasiyetnamenizin iptali mümkün olmayacaktır.Bu durumda vasiyetnamenin geçerliliği ile ve iptali hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Call Now ButtonDetaylı Bilgi İçin Arayın
× Whatsapp Bilgi

Anahtar kelimenizi girin