Vesayet  Davası

Vesayet Davası


VESAYET DAVASI

Velayet altında bulunmayan Reşit olmamış küçüklerin veya bazı ergin kişilerin hak ve özgürlüklerinin korunması, kişisel ve maddi menfaatlerinin korunması için düzenlenmiş bir kurumdur.

Vesayet altına alınan kişiye vasi atanmaktadır.Vasi, vesayet altına alınan kısıtlının,kişisel ve maddi tüm menfaatlerini korumak ve hukuki işlemlerde onu temsil edecektir.

Vesayeti Gerektiren Haller ?

-Yaş küçüklüğü,

-Kısıtlanma(Akıl hastalığı, alkol, kumar, uyuşturucu madde bağımlısı olma, kötü yaşam tarzı, savurganlık sebepleri nedeni ile vasi atanması talep edilebilir.

-Cezaevinde olma,

-Kişinin kendi isteğiyle vesayet altına alınmayı talep etmesi gibi durumların varlığı halinde vesayet davası açılabilir.

Vesayet Davası Nasıl Açılır?
Vesayetname davası, küçüğün veya kısıtlığın yerleşim yeri mahkemesi Sulh Hukuk Mahkemelerinde açılır.Vesayetname davası ile, vesayet altına alınacak kişinin neden vesayet altına alınması gerektiğini bir dilekçe ile yazmanız, delillerinizi sunmanız gerekmektedir. Bu konuda mahkemeye bildireceğiniz tanıklar dinlenecek,gerekli görülür ise,kısıtlı adayı hastaneye sevk edilebilecektir.

Eğer vasilik şartlarına uygun olursa atanma gerçekleşir. Vasilik atamasındaki önemli konulardan biride vesayet altına alınacak kişiyle oturdukları yerlerin yakın olması ve kişisel ilişkilerinin düzgün olmasıdır.
Dava sonunda vasi ataması olursa bu süre Eğer dava sonucunda vasi ataması gerçekleşirse bu süre yıl geçerli olacaktır. Bu süre bittikten sonra makam Bu süre
dolduktan sonra makam, ikişer yıl ile bu süre ikişer yıl daha uzatılabilir. Vasinin görevden ayrılmak istemesi için minimum süre 4 yıldır.

 

Vasi Nedir, Kimdir?
Vesayet altındaki kısıtlının ve yaşı küçük kısıtlının hukuki alanlardaki işlerini görmek, onu temsil etmek amacıyla mahkemece görevlendirilmiş kişidir.

 

Tek Yorum

  1. Avatar
    Hatice bozkurt
    9 Aralık 2018

    Merhaba ben hatice Bursa’da avukat tutmak istiyorum şuan bursada yaşayan demans hastası olan annemi ablamdan almak istiyorum alma sebebimde anneme bakmayip kocasina kizina bırakıp şehir dışına çiktigini ilgili mercalara şikayet ettim vede denetlemeye gittiklerinde evde yoktu bu konuda bana yardımcı olursaniz sevinirim ben almanyada yaşiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonDetaylı Bilgi İçin Arayın
× Whatsapp Bilgi

Anahtar kelimenizi girin