İbraname

İbraname

İbraname

ibraname İşten Ayrılırken imzalanan temize çıkarma geçerli midir?

İşten Ayrılırken imzalanan temize çıkarma nasıl olmalıdır?

İbranamenin Hukuki geçerliliği Nedir?

İşçinin Daha fazla alacağı varken daha az tazminat almışsa ve temize çıkarma imzalamış ise ne olur?

İşçinin işten ayrılırken alacaklarını tamamen aldığını,ve herhangi bir alacağının kalmadığını gösteren bir belgedir.

İbranamenin geçerli olması için ibranamede bazı koşulların mevcut olması gerekmektedir.Mesela Yargıtaya göre;

bilgisayarda matbu olarak düzenlenen,boşlukların sonradan doldurulan ve iş sözleşmesi devam ederken işçiden alınan ibranameler hukuken geçerli değildir.

Veya işçinin hem iş sözleşmesini kendisinin feshettiğini bildirdiği,hem de kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı gibi alacaklarını aldığını belirten yani çelişkili ifadeler yer alan ibranameler de hukuken geçersizdir.

İbranamede tüm hakların alındığına ilişkin bir ibare yazıyor ise,ancak ibranamenin imzalanmasından sonra işçiye para ödenmiş ise,bu ibraname de geçersiz sayılacaktır.

Geçerli bir ibranameden bahsedebilmek için,işçinin işverenini hangi konularda ibra ettiğini açıkça ve kesin olarak belirtmesi gerekmektedir.

Ayrıca işverenini ibra eden işçinin aldığı alacakların ne alacağı olduğunu ve ne kadar miktar aldığını da ibraname de belirtmesi gerekmektedir.

Bir örnek vermek gerekir ise,işçinin hak ettiği kıdem tazminatı 10.000,00 TL ise,ancak işçi 4.000,00 TL almış ise,kalan bakiye alacağı için dava açabilmektedir.Yani aradaki fark için dava açabilme hakkı bulunmaktadır.

İletişim için tıklayınız.

Call Now ButtonDetaylı Bilgi İçin Arayın
× Whatsapp Bilgi

Anahtar kelimenizi girin